Wściekłość i bezsilność

Czy pokazujecie Państwo otwarcie, na przykład zazdrość i strach przed utratą ukochanego człowieka, czy też raczej uczucie to ukrywacie za przesadnie podkreślaną niedbałością i chłodną arogancją? A może próbujecie Państwo poniżyć swojego partnera, właśnie dlatego, że czujecie się mali, bezwartościowi i niepewni przyszłości? A wtedy udajecie siłę, zamiast szczerze i otwarcie okazać swoją słabość. Pięcioletni chłopiec podczas pierwszego spotkania terapeutycznego rysował i określał siebie samego jako jeża. Swój obrazek opisał mi następująco: „Musisz patrzeć na kolce i bać się ich!” Kiedy powiedziałam: „Ale przy tym nie powinnam chyba widzieć, jak miękki jest jeż pod swoimi kolcami”, on odparł: „Nie, bo wtedy wyrządzisz mu krzywdę!” Przykład ten ilustruje, że małe dzieci bardzo wyraźnie odczuwają te zależności i wyrażają je na swój sposób.
Aby zbudować pełen zaufania związek z dzieckiem, rodzice muszą mu pokazać swoje prawdziwe uczucia. Dzieci są zawsze najpierw szczere
otwarte. Na szczere uczucia, nawet jeśli są one czasem nieprzyjemne, reagują miłością i szacunkiem.

Witaj na moim portalu! Na co dzień pracuje w bibliotece, bardzo dużo czytam, można nazwać mnie typowym molem książkowym. Na blogu zamieszczam ciekawe wpisy z rożnych dziedzin wiedzy. Zapraszam do komentowania!