Silne więzi

Wielokrotnie obserwowałam matki, które reagując lękiem szybko ; otwierały ramiona i obejmowały dziecko, choć było ono w tym momencie na nią złe, a ona sama zdenerwowana. To oczywiste, że w ten sposób rodzi się w dziecku irytujące i jednocześnie mieszane uczucie miłości i wściekłości.
Wielu z nas doświadczało jednak również tego, że w ich rodzinach kłótnie, wrzaski, a nawet bicie były na porządku dziennym. Być może rodzice nawet się rozwiedli. Złość wiązała się zawsze nie tylko ze strachem, ale tak bardzo pozostała w ich wnętrzu, że kojarzy się jedynie ze stratą i destrukcją. Na rynku księgarskim pojawiło się już wiele książek, dotyczących nauki pozytywnego lub kreatywnego prowadzenia kłótni. Z pewnością mogą one wiele pomóc; jednak, moim zdaniem, my, dorośli powinniśmy najpierw spojrzeć w oczy naszemu lękowi przed złością, a przede wszystkim – przyznać się do niego. Dopiero następnym krokiem może być poznanie, że to nie uczucie wściekłości jest czymś złym, a tylko niewłaściwe podejście doń.

Witaj na moim portalu! Na co dzień pracuje w bibliotece, bardzo dużo czytam, można nazwać mnie typowym molem książkowym. Na blogu zamieszczam ciekawe wpisy z rożnych dziedzin wiedzy. Zapraszam do komentowania!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)