Niesprawiedliwość

Dorośli mogą przeprosić dziecko i przyznać, że tego dnia bardzo się denerwowali, że są rozdrażnieni, bez obawy, iż stracą szacunek
autorytet w oczach dziecka. Przeciwnie – zyskają oni zaufanie i poważanie. Jeżeli jednak dzieci nigdy jeszcze nie doświadczyły u rodziców szczerości i suwerenności, jeżeli rodzice starają się stłumić usprawiedliwiony protest dzieci nasiloną agresją, może to oznaczać początek późniejszej przemocy w zachowaniu dziecka w stosunku do osób słabszych od niego. W ten sposób przekazuje ono dalej wzorzec postępowania, którego nauczyło się od rodziców. Aby umieć właściwie podejść do własnych agresji i agresywnych zachowań innych osób, trzeba uświadomić sobie fakt, że za każdym wybuchem złości kryją się przeżyte urazy. Najczęściej jest to poczucie bezsilności i bezradności, które sprawia, że człowiek czuje się jeszcze bardziej bezbronny. Każdy z nas może zaobserwować te zależności we własnym życiu. Czyż nie próbujemy często ukryć naszych zranionych uczuć oraz doświadczonych urazów za fasadą wściekłej przemocy i siły, w celu zapewnienia sobie przewagi nad innymi?

Witaj na moim portalu! Na co dzień pracuje w bibliotece, bardzo dużo czytam, można nazwać mnie typowym molem książkowym. Na blogu zamieszczam ciekawe wpisy z rożnych dziedzin wiedzy. Zapraszam do komentowania!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)